W dniach 5-6 kwietnia uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do uczestniczenia w niezwykłej uroczystości. Do Polski przyjechali przedstawiciele belgijskiej organizacji wojskowej IMOSPHINX ACADEMY razem z grupą belgijskiej młodzieży. Organizacja została założona podczas II wojny światowej przez chorzowianina, generała Konrada Strzelczyka. Był on przyjacielem dziadka naszego nauczyciela Stanisława Taraska, dzięki któremu nasza szkoła nawiązała międzynarodowy kontakt.

Piątego kwietnia nasi uczniowi razem z opiekunami panem Stanisławem Taraskiem oraz panem Pawłem Zaręba spotkali się w Chorzowie z uczniami belgijskiej szkoły i z przedstawicielami organizacji IMOSPHINX ACADEMY. Wspólnie zwiedzali Muzeum Hutnictwa oraz uczestniczyli w uroczystości złożenia kwiatów na grobie generała Konrada Strzelczyka.

Szóstego kwietnia spotkali się z belgijską młodzieżą na dworcu kolejowym w Katowicach, a następnie wspólnie podróżowali pociągiem do Muzeum Auschwitz. Podczas drogi delegacja naszej szkoły (14 uczniów z opiekunami) rozmawiali z Belgami na temat ich wizyty w Polsce oraz przeprowadzili wywiady dotyczące gen. Strzelczyka. Wizyta w Muzeum była wyjątkowym i trudnym dla wszystkich doświadczeniem. Podczas zwiedzania uczniowie skorzystali z wyjątkowej okazji zobaczenia wnętrza baraku numer 3, który nie jest powszechnie otwierany dla zwiedzających. Wnętrze budynku zachowało się w oryginalnym stanie.

Wywiady, które zostały przeprowadzone podczas jazdy koleją, zostaną zamieszczone w tworzonym przez naszych uczniów projekcie. Projekt ma na celu przybliżyć postać generała, gdyż jego postać zasługuje na upamiętnienie.

Generał jest nazywany śląskim „James Bondem”. Podczas I wojny światowej odniósł duże sukcesy podczas walk pod Ypres, gdzie nadano mu przydomek „Sfinks". Jedną z ważniejszych akcji generała Strzelczyka było wyniesienie polskich flag i sztandarów, które zostały zgrabione przez niemców podczas okupacji, z arsenału berlińskiego. Flagi znajdują się dzisiaj w Polsce.

Podczas II wojny światowej założył Organizację polskich kombatantów na terenie Belgii nazwaną IMOSPHINX ACADEMY. Organizacja funkcjonuje do dziś oraz może się pochwalić stałą współpracą z NATO, oraz ONZ, jak i innymi ważnymi organizacjami. Obecnie jednak nie należą do niej Polacy.

Gen. Konrad Strzelczyk podczas II wojny światowej został również polskim oficerem łącznikowym generała Dwight D. Eisenhower, który w późniejszych latach został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Generał Strzelczyk pracował także w tajnych służbach angielskich The S.E.O. założonej przez Winstona Churchilla.

Po wojnie gen. Strzelczyk wrócił do Polski, lecz ze względu na ustrój, który panował w naszym kraju, pamięć o nim nie przetrwała. Natomiast w Belgii do dziś stawiane są mu pomniki.

Nasza młodzież poruszona historia wielkiego, zapomnianego bohatera postanowiła przybliżyć postać szerszej publiczności, dlatego to wyjątkowe, dwudniowe spotkanie nie zakończyło przygody z tym niezwykłym polskim bohaterem.

Część naszych uczniów razem z panem Stanisławem Taraskiem oraz Pawłem Zarębą prowadzi projekt, który ma na celu przybliżyć postać generała Strzelczyka. Obecnie w realizacji jest film, a w dalszych planach wyjazd naszych uczniów do Belgii „Śladami Strzelczyka”. Do podróży zapraszali nas Belgowie, którzy chcą naszym uczniom pokazać miejsca, w których walczył nasz bohater.

Polecamy również śledzić czasopismo „Gwarek”, w którym w najbliższym czasie pojawi się wywiad prowadzony z naszymi uczniami oraz nauczycielami dotyczący całego projektu.

 

Maria Wrodarczyk