Festiwal SF TG
Koncert muzyki elektronicznej, warsztaty gier bitewnych czy fantastyczne zajęcia artystyczne – to tylko niektóre propozycje, jakie przygotowaliśmy dla Was w ramach „Festiwalu SF TG”, na który zapraszamy od 11 do 14 stycznia.
„Festiwal SF TG” – wg pomysłu TCK – to propozycja adresowana do wszystkich miłośników science-fiction. Chcemy pokazać różnorodność tej dziedziny sztuki, która ma również niezaprzeczalny wpływ na inne środki artystycznego wyrazu. Pokażemy dzieła z najróżniejszych dziedzin: od grafiki koncepcyjnej, warsztaty kultowych gier bitewnych, muzykę elektroniczną aż po filmowe hity ostatnich lat, jak i najnowsze produkcje.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/845365448976312/
Link do informacji na stronie: http://tck.net.pl/pl/10-wydarzenia/373-festiwal-sf-tg
Brzmi zachęcająco? Sprawdźcie szczegółowy plan imprezy:
11 stycznia, godz. 19.00 – film „Moon”
Sam Bell, w ramach kontraktu, od 3 lat samotnie przebywa w stacji kosmicznej na Księżycu. Jego jedynym towarzyszem jest superinteligentny komputer Gerty. Poza krótkimi wiadomościami video od swojej ukochanej żony, nie ma bezpośredniego kontaktu z Ziemią. Zanim wybije godzina powrotu na Ziemię, Sam dokona szokującego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że oprócz niego i Gerty'ego w stacji przebywa ktoś jeszcze…
12 stycznia, godz. 17.30 - wernisaż wystawy „Bezgraniczne wymiary”
To wystawa uznanych twórców grafiki koncepcyjnej, wykorzystywanej dla efektów specjalnych i gier komputerowych. Prace Magdaleny Katańskiej, Macieja Drabika i Jakuba Kowalczyka skupiają się wokół „concept art’u” i łączą różne techniki komputerowe. Prekursorskie wizje sprawiają wrażenie niezwykle realnych, szczególnie za sprawą wyrazistej i atrakcyjnej formy plastycznej. W spektakularnym hiperrealizmie twórcy odnajdują swój indywidualny styl i niepowtarzalny klimat.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również dwa wykłady. „Nauczanie w projektowaniu gier” omówią Katarzyna Kroczek-Wasińska i dr hab. Kaja Renkas (wykładowcy na kierunku Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego) oraz Ewa Jaworska (Zakład Nowych Mediów w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego). Natomiast Marcin Goldyszewicz – grafik, koncept artysta, doktorant i wykładowca Uniwersytetu Śląskiego – przedstawi drogę „Od inspiracji do kreacji wizualnej w grach Science-Fiction”.
Spotkanie zakończy koncert muzyki Wojtka Szczepanika – kompozytora, pianisty i producenta neoklasycznego. Kluczową rolę w jego twórczości odgrywa fortepian, który uzyskuje nietypową barwę dzięki modulacjom z syntezatorów. Artysta manewruje między kilkoma klawiaturami i – tak samo jak dźwięk – jest w ciągłym ruchu.
12 stycznia, godz. 19.45 – film „Liga Sprawiedliwości”
Jedni z największych superbohaterów na świecie tworzą Ligę Sprawiedliwości. Jej celem jest zwalczanie zagrożeń, które wykraczają poza ludzkie możliwości. Batman, Superman, Wonder Women, Aquaman, Cyborg i Flash razem ochronią Ziemię przed złoczyńcami zagrażającymi naszej planecie. „Liga sprawiedliwości” zrzesza największych i najsłynniejszych bohaterów komiksów DC Comics.
13 stycznia, godz. 11.00 – warsztaty rękodzieła „Fantastyczny świat – mixed media”
Technika Mixed media powstała z połączenia kolażu, decoupażu i scrapbookingu, pod wielkim wpływem sztuki Pop Art, która wykorzystywała wiele różnych technik. Dużą rolę odgrywają tu faktury przechodzące od subtelnych po bardzo wyraziste, mocne kolory czy złocone lub połyskliwe elementy. Podczas zajęć uczestnicy stworzą obraz inspirowany fantastycznym światem rodem z science fiction, który można wykorzystać do dekoracji ramki do zdjęć, kartki okolicznościowej czy okładki pamiętnika.
13 stycznia, godz. 16.00 – warsztaty gier bitewnych
Gry bitewne to niezwykle modna dziś odmiana gier planszowych na dużych makietach stołowych odwzorowujących np. prawdziwy teren, miasto czy kosmos. Do gry zapraszamy każdego zainteresowanego. Można przynieść własne figurki i pojazdy lub skorzystać z udostępnionych armii, poznać zasady gry (pomogą w tym wykwalifikowani instruktorzy) i zagrać z przyjaciółmi. Uczestnicy wezmą udział w warsztach z gier bitewnych „X-wing” oraz „Warhammer 40 000”. Warsztaty poprowadzi firma ERPEGIE z Katowic. Wstęp wolny.
13 stycznia, godz. 18.00 – prelekcja Kai Klimek
Kaja Klimek – rocznik 84, pochodzi z Tarnowskich Gór. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przygotowuje pracę doktorską na temat teorii i kultury remiksu. Studiuje również kulturę współczesną w Instytucie Kultury UJ. Tłumaczka filmów i książek. Od 2009 roku współorganizuje Festiwal Filmów Dokumentalnych Muzyka i Świat w Krakowie. Podczas trzeciego dnia naszego festiwalu wygłosi prelekcję „Czy ludzie marzą o maszynach do mieszkania? Filmowa architektura w (nie)ludzkiej skali”.
13 stycznia, godz. 19.00 – film „High - Rise”
W poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców.
14 stycznia, godz. 19.30 – film „Na srebrnym globie”
Niezidentyfikowana planeta. Jeździec przywozi kosmonautom tajemniczy przedmiot, który spadł z nieba. Rozpoznają oni system przekaźnikowy sprzed kilkudziesięciu lat. Schodzą do starej hali komputerów, gdzie odczytują wideopamiętnik rozpoczynający się lotem kabiny kosmicznej i rozbiciem się w górach jakiejś planety.