„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”
Czy w świecie, w którym jest już (prawie) wszystko wiadome, w którym panuje moda na kult życia, jest miejsce na rozważania na temat przemijalności i pytania o to, co potem, po życiu? W związku z niezwykłym czasem, Dniem Wszystkich Świętych, klasa IILP postanowiła, wbrew modzie na Halloween, przypomnieć stary zwyczaj obchodzenia dziadów. Nie wiedzielibyśmy o nim, gdyby nie Adam Mickiewicz, który w swoim utworze tłumaczy: „DZIADY Jest to nazwisko uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii, na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków. Uroczystość ta początkiem swoim zasięga czasów pogańskich i zwała się niegdyś ucztą kozła, na której przewodniczył Koźlarz, Huslar, Guślarz, razem kapłan i poeta (gęślarz).Ponieważ światłe duchowieństwo i właściciele usiłowali wykorzenić zwyczaj połączony z zabobonnymi praktykami, pospólstwo święci D z i a d y tajemnie w kaplicach lub pustych domach niedaleko cmentarza. Zastawia się tam pospolicie uczta z rozmaitego jadła, trunków, owoców i wywołują się dusze nieboszczyków. Obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości. Pospólstwo rozumie, iż potrawami, napojem i śpiewami przynosi ulgę duszom czyścowym.” (A. Mickiewicz, Dziady cz.II)
Tak więc Dziady stały się inspiracją do tego, by nie tylko pokazać talent aktorski uczniów, ale przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie zadane na początku tekstu. Pojawiające się na scenie duchy, które wygłaszają mądrości ludowe, przerażają, straszą, ale też przekonują i uczą, co zrobić, by uniknąć błędów, by zasłużyć sobie na niebo...
Szczególny nastrój przedstawienia został osiągnięty dzięki dekoracji i kostiumom wykonanym samodzielnie przez uczniów klasy IILP.
Gra aktorska bardzo podobała się nauczycielom oraz uczniom naszej szkoły.
Dziękujemy Pani Izabeli Grund- Markusik i klasie II LP za niesamowite wrażenia, które być może wpłyną na polubienie tej lektury.