Technik stylista – nowość od roku szkolnego 2022/23
Nauka w tym zawodzie realizowana jest w oparciu o kształcenie w dwóch kwalifikacjach:
- Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych
- Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku
Jest to nowy atrakcyjny zawód łączący umiejętności z zakresu odzieżownictwa, fryzjerstwa i wizażu. Technik stylista to połączenie elementów projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych z elementami projektowania i doboru fryzur oraz makijażu, dające możliwość uzyskania kompleksowego wykształcenia odpowiadającego na potrzeby rynku pracy.
Dobry stylista podczas pracy z klientem musi wykazać się wieloma umiejętnościami: od wyczucia stylu, poprzez znajomość różnych proporcji, nie tylko ciała i krojów ubrań, ale także twarzy, głowy, wyczuciem kolorów i deseni, orientacją w trendach – na co dzień łączy kompetencje wielu innych specjalizacji w branży „fashion” czy „beauty”.
Nauka w technikum trwa 5 lat, obejmuje przedmioty ogólnokształcące oraz zawodowe. W trakcie procesu kształcenia uczniowie przystępują do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, zdobywając tytuł technika. Po ukończeniu szkoły absolwenci przystępują do egzaminu maturalnego..
Absolwent tego kierunku to mistrz tworzenia wizerunku. Współpracuje z klientami indywidualnymi, czyli z każdym, kto potrzebuje porad w kwestii stylu, sylwetki, barw oraz całościowego wizerunku. Ponadto może pracować w redakcjach magazynów modowych, prowadzić szkolenia dla firm z zakresu dress code’u, czyli profesjonalnego wizerunku w biznesie. Stylista współpracuje z fotografami, reżyserami, choreografami, aktorami przy sesjach zdjęciowych, na planach filmowych i teatralnych, przy produkcjach reklamowych.
Absolwent może kontynuować naukę w ramach studiów licencjackich i magisterskich, doskonaląc umiejętności z zakresu: technologii odzieżowych i wzornictwa oraz fryzjerstwa i wizażu. Pokrewne kierunki oferują: Politechnika Łódzka, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Bielska Szkoła Tekstylna, Szkoła Mody w Krakowie, ASP w Łodzi (Wydział Tkaniny i Ubioru) oraz ASP w Warszawie (Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa).