„Zagraniczne praktyki zawodowe szansą na sukces na rynku pracy” to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół Artystyczno – Projektowych w Tarnowskich Górach. Przedsięwzięcie jest realizowane w okresie od 01.10.2020 do 30.09.2021. Działanie jest dofinansowane przez Unię Europejską, w 100 % ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Dofinansowanie projektu wynosi
224 765,67 PLN.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych, rozwój umiejętności praktycznych, językowych, organizacyjnych i osobistych 20 uczniów Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach kształcących się w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Cel zostanie osiągnięty poprzez organizację miesięcznych praktyk i staży zawodowych we włoskich przedsiębiorstwach w 2021 roku. Uczniom towarzyszyć będzie 2 opiekunów. Partnerem projektu jest firma IFOM mająca siedzibę w Bolonii.
Mobilność edukacyjna uczniów biorących udział w projekcie ma zwiększyć ich szanse na rynku pracy (lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym), poprawić umiejętności posługiwania się językiem obcym, przełamać bariery kulturowe oraz wpłynąć na wzrost motywacji do nauki. Udział w zagranicznym stażu jest doskonałą okazją do rozwinięcia własnych zainteresować, pozwoli utrwalić posiadaną wiedzę, a także zdobyć nową, nowe umiejętności i kompetencje. Wyjazd będzie szansą do nauki radzenia sobie w sytuacjach nowych, czasem stresujących, pozwoli nabyć umiejętność odpowiedniego zarządzania czasem i pieniędzmi. Zwiększy także świadomość międzykulturową uczniów, pozwoli im stać się osobami tolerancyjnymi, otwartymi na nowe wyzwania i kultury. Przyczyni się do kształtowania postaw przedsiębiorczych, kreatywnych, wzrostu poczucia własnej wartości i samooceny.
Organizacją pobytu uczniów we Włoszech zajmie się nasz partner – firma IFOM z Bolonii. Przed wyjazdem do Włoch z każdym uczniem zostanie podpisana umowa oraz porozumienie o programie zajęć. Nabyte podczas staży kompetencje zostaną potwierdzone przez uznawane w Europie dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz certyfikaty krajowe wystawione przez organizację przyjmującą oraz szkołę.
Wyjazd zostanie poprzedzony dodatkowymi zajęciami przygotowawczymi w szkole. Uczniowie odbędą zajęcia kulturowe przygotowujące ich na realia funkcjonowania we Włoszech i w miejscu pobytu. Podczas zajęć dowiedzą się na jaką intensywność pracy się przygotować, jak będzie wyglądał ich rozkład dnia i program zajęć, jaki jest regulamin akademika. Pedagog przeprowadzi dla uczniów warsztaty podnoszenia kompetencji osobistych i społecznych. Uczniowie wezmą również udział
w zajęciach z języka angielskiego oraz języka włoskiego.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki do Florencji i oraz Wenecji oraz przejazdy lokalne we Włoszech zostaną pokryte z budżetu projektu.